Nepasterizovaný Gambrinus z tanku

Čepované pivo z tanků, velkých zásobníků v podzemí restaurace, je u nás stále oblíbenější. A jistě vás nepřekvapí informace, že nejrozšířenějším pivem čepovaným z tanku je nyní právě Gambrinus.

Nikde jinde v Evropě (a zřejmě ani na světě) nedosahují tankovny pro čepování piva takového rozšíření a propracovanosti jako v ČR. Nahrává tomu postavení piva jako národního nápoje a také skutečnost, že u nás je zvykem mít na čepu jednu či jen několik málo značek piva. V současnosti zhruba každé desáté čepované pivo Gambrinus pochází z pivního tanku. A zájem restauratérů i spotřebitelů o pivo v tancích dál roste...

Pivo z tanků ovšem není žádná novinka. Ve velkých restauracích se z nich čepovalo už před několika desítkami let. Starší modely pivních tanků však byly náročné na údržbu a nevhodné bývaly i materiály, ze kterých se pivní tanky vyráběly. Teprve dnešní technologie umožňují bezproblémové používání pivních tanků. Pivní tanky jsou vyrobeny z kvalitní nerez oceli a celý prostor tankového hospodářství je zachlazen na konstantní teplotu 8-10 °C, což je ideální teplota pro skladování piva.

A jak to celé funguje? Pivo je v tanku uloženo v jednorázovém nepropustném vaku. Je tak chráněno od vnějšího okolí (nepřichází do kontaktu se vzduchem) a díky tomu nedochází k uvolňování CO2 z piva ani jeho zvětrávání. Pivo je skladováno v chladicím boxu se stálou teplotou, což pozitivně ovlivňuje kvalitu i trvanlivost oblíbeného moku.

Tankové pivo přináší výhody i provozovatelům restaurací – nepotřebují tolik místa na skladování sudů a nemusí tak často narážet další sudy. Chlazení piva v tanku je také energeticky úspornější.

„Je-li pivo dobře ošetřeno, pak není rozdíl v kvalitě z tanku nebo sudu. Zatímco tanky jsou z provozních důvodů výhodné pro provozovny s velkou výtočí, sudy jsou méně nákladné a svým menším objemem zase umožňují udržet kvalitu piva i tam, kde se ho tolik rychle nevypije,“ vysvětluje vrchní sládek Gambrinusu Jan Hlaváček.

 

 

 

Prodej v klubu Pepino